
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$154
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Gionee |
| Model | Gionee X1s |
| Dimensions | 150.4 x 73.5 x 8.8 mm (5.92 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.