
6.7 inches, 104.9 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.7 inches, 104.9 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G | Coming soon. Exp. release 2021, Februrary 03
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola Edge S |
| Dimensions | 168.4 x 74 x 9.7 mm (6.63 x 2.91 x 0.38 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colours | Blue, Silver |
| Screen Size | 6.7 inches, 104.9 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, HDR10, 560 nits (typ) | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~409 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, (wide), 1.0m 8 MP, 100 (ultrawide), 1.12m 64 MP, f/1.7, (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 16 MP, 121 (ultrawide), 1.0m, PDAF 2 MP, (depth) TOF 3D |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.