
6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$0
Display
6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, December 09
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola Moto E7 |
| Dimensions | 164.9 x 75.7 x 8.9 mm (6.49 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colours | Mineral Gray, Aqua Blue, Satin Coral |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, Asia |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - Europe |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, Asia |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEEP, SUPL |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.