
6.8 inches, 112.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$300
Display
6.8 inches, 112.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2021, January 14
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola Moto G Stylus (2021) |
| Dimensions | 169.8 x 77.9 x 9 mm (6.69 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Colours | Aurora Black, Aurora White |
| Screen Size | 6.8 inches, 112.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06", 1.0m 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 118 (ultrawide), 1/4.0, 1.12m 2 MP, f/2.2, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 29, 38, 40, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.