
6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$170
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2021, January 14
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola Moto G Play (2021) |
| Dimensions | 166.6 x 76 x 9.4 mm (6.56 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Colours | Misty Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12m 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30/60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 38, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEEP, SUPL |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.