
6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$400
Display
6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2021, January 14
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola One 5G Ace |
| Dimensions | 166.1 x 76.1 x 9.9 mm (6.54 x 3.00 x 0.39 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Colours | Volcanic Gray, Frosted Silver |
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD, HDR10 | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0m 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 118 (ultrawide), 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro), AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEEP, SUPL |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.