
6.8 inches, 109.8 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$365
Display
6.8 inches, 109.8 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 6000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, December 05
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola Moto G9 Power |
| Dimensions | 172.1 x 76.8 x 9.7 mm (6.78 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Colours | Electric Violet, Metallic Sage |
| Screen Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.2, 1.0m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30/60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEEP, SUPL |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.