
6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$200
Display
6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2021, January 14
| Brand | Motorola |
| Model | Motorola Moto G Power (2021) |
| Dimensions | 165.3 x 75.9 x 9.5 mm (6.51 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 206.5 g (7.30 oz) |
| Colours | Flash Gray, Polar Silver |
| Screen Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 1.12m 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30/60fps, gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 25, 26, 29, 30, 38, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.